Demirci Halk Egitimi Merkezi Forumları
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Demirci Halk Egitimi Merkezi Forumları

Her yerde, herkes icin EGİTİM

AnasayfaPortalliAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

TRUVA ATLARI KONUŞMAYA BAŞLADI

YazarMesaj
ersan_ozsurucu
Genel Sorumlu
Genel Sorumlu
ersan_ozsurucu

TRUVA ATLARI KONUŞMAYA BAŞLADI Empty
MesajKonu: TRUVA ATLARI KONUŞMAYA BAŞLADI   TRUVA ATLARI KONUŞMAYA BAŞLADI Icon_minitimeC.tesi 21 Tem. 2007, 16:51

TRUVA ATLARI KONUŞMAYA BAŞLADI 0607_truva

Yeni fark edilen zararlı bir program, dosyaları silerken bir yandan da konuşarak bunu haber veriyor. Truva Atı şeklinde şeklinde çalışan zararlı programın ilk olarak kullanıcı tarafından bilgisayara indirilmesi gerekiyor. İndirme işlemi gerçekleştikten sonra, bilgisayarın sabit diskinde bulunan dosyaları silmeye başlayan BotVoice.A adlı program, işi bir adım daha ileri götürüp, dosya sildiğini kullanıcıya sesli olarak bildiriyor.

Panda tarafından geçen hafta belirlenen BotVoice.A, dosyaları silerken adeta cepheden bildiren bir savaş muhabiri gibi konuşuyor. Tabii, böyle bir durumda cepheden bildiren bir savaş muhabirinin, hiç değilse ciddi bir yayıncılık yapmasını bekleyenler ise, ifade biraz ağır olsa da; avuçlarını yalıyorlar. Çünkü, program arkadan hanceri batırmakla kalmıyor hem de bunu alay eder bir şekilde; "You have been infected I repeat you havebeen infected and your system files have been deleted. Sorry. Have a nice day and bye bye," diye ifade ediyor.

Tam tercümesi olmasa bile; "Virüs artık bünyende. Tekrar ediyorum, virüs artık sistemine girdi ve sistem dosyaları silindi. Kusura bakma. Hayat güzel üzme kendini. İyi günler dilerim, hoşçakal" diye Türkçe'ye çevirebileceğimiz ifade, kullanıcıya silinen sistem dosyalarının yanında ikinci bir darbeyi vuruyor.

KENDİLİĞİNDEN YAYILMIYOR

BotVoice.A'nın rahatlatan tarafı ise virüsler gibi bilgisayardan bilgisayara kendiliğinden yayılmaması. Bu noktada, programı yazanlara "Neyse canım hepten de sadist değillermiş" göndermesi yaparken, programın P2P ağlar ve CD ve USB bellek gibi taşınabilir medyalar aracılığı ile bulaştığını belirtelim. Windows işletim sisteminde bulunan metin-okuma programının kullanılması ile gerçekleştirilen konuşma işlemi, Windows 2003, XP, 2000, NT, ME, 98 ve 95 işletim sistemi kullanıcılarını tehdit ediyor.

BİZİ NASIL ETKİLER

Durumu, bu topraklarda yaşayanlar için kısaca değerlendirmeden geçmeyelim. Sokakta yürürken karşılaşılan anlık bir ters bakışı, ya da şaka ile söylenmiş bir sözü dahi büyütüp, olmadık yerlere çeken ve bunu üçüncü sayfa haberlerine kapak olacak şekilde sonlandırmayı başaran insanların var olduğu ülkemizde, böyle alay eden bir programa nasıl tepki verileceğini düşünmeden edemiyorum. Aklıma iki çabuk cevap geliyor, birincisi o bilgisayarın, anlık tepkiye kurban gidip aramızdan ayrılması, ikincisi ise programı yazanlar hakkında küfürle başlayan sürecin, "kim bunlar" diye devam eden dedektiflik serüveni ile devam etmesi. Elbette, her ne kadar dosyaları silinmiş olsa da, sesli mesajın içindeki ince espiriyi tebessümle karşılayacak birkaç kullanıcı çıkacaktır.
http://ersan45.spaces.live.com

TRUVA ATLARI KONUŞMAYA BAŞLADI
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-